Ze Szwejkiem w archiwum

Jest taka pocztówka, o które nie każdy słyszał, ale dzięki Szwejkowi stała się nieśmiertelna i to po części ona jest „autorką” tego wpisu.

Zamiast piętnastu dekagramów ementalskiego sera każdy miał w ręce zachodniogalicyjski cmentarzyk wojskowy w Siedlisku, z pomnikiem nieszczęsnych landweraków, wykonanym przez dekownika rzeźbiarza, jednorocznego ochotnika sierżanta Scholzego.”

Przygody dobrego wojaka Szwejka (III, 2)

Pocztówka przedstawiająca cmentarz wojenny nr 152 w Siedliskach.
Pocztówka, przedstawiająca cmentarz wojenny nr 152 w Siedliskach zaprojektowany przez Heinricha Scholza, autorstwa Heinricha Pangratza wydana staraniem Komitetu Opieki nad Grobami Wojennymi.

Zdjęcie ze strony archiwalnej (błędny nr cmentarza).

… tylko figura chłopskiej Madonny, zrobiona z miękkiego kamienia, zetlała i przed kilkoma laty wiatr zrzucił ją z cokołu, pękła w kilku miejscach, więc ułożono ją między grobami, aby godnie umarła; krzaki ją zarosły, a woda rozmywa i wypłukuje z powrotem do ziemi, bo taka jest kolej rzeczy. Na postumencie ustawiono nową Madonnę, …
 
Antoni Kroh fragment rozdziału „Piękne odpoczywanie” książki „O Szwejku i o nas”
I w trakcie digitalizowania klisz z mojego archiwum ten fragment książki stał się prawdziwym obrazem ilustrującym to co tak pięknie opisał Antoni Kroh.
 
 
Pozostałości oryginalnej figury uwiecznionej na pocztówce Pangratza złożone między grobami. *

 

Kapliczka z nową Madonną. *

 

* zdjęcia pochodzą z archiwum klisz właściciela strony i są autorstwa Ryszarda Zaklukiewicza wykonane w II połowie lat 80 XX wieku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.