Cmentarz nr 187 Lichwin

Cmentarz wojenny nr 187 w Lichwinie został zaprojektowany przez Heinricha Scholza na planie prostokąta. Pięknie wkomponowany w otaczającą go przyrodę, tuż przy drodze jednak delikatnie na uboczu. Leśna droga wiedzie do jego bramy, która w formie kamiennych słupów wykonanych z łamanego kamienia i zakończonych głowami hoplitów strzeże spokoju poległych.

Cmentarz wojenny nr 187 w Lichwinie – zdjęcie z pierwszej kliszy pana Ryszarda Zaklukiewicza, połowa lat 80 XX wieku skan w zbiorach autora strony.

Mogiły umieszczono w czterech rzędach, a na wprost wejścia w wyłomie tylnej lini ogrodzenia znajduje się kamienny kopiec na szczycie którego umieszczony jest duży drewniany krzyż z glorią, a na skrzyżowaniu jego ramion umieszczono mały maltański krzyż. Cmentarz ogrodzony jest płotem który stanowią kamienne słupy połączone drewnianą kratą. Mogiły oznaczone są betonowymi stelami zwężającymi się ku górze zwieńczonymi żeliwnymi krzyżami lotaryńskimi z wieńcem laurowym, oraz krzyżami lotaryńskimi.

Plan cmentarza wojennego nr 187 w Lichwinie – ze zbiorów AN w Krakowie.

 

Na cmentarzu wojennym nr 187 w Lichwinie spoczywa 337 żołnierzy dwóch armii

  • 199 żołnierzy armii austro-węgierskiej
  • 138 żołnierzy armii carskiej

Spośród pochowanych w 30 grobach pojedynczych i 33 masowych zidentyfikowanych zostało 130 żołnierzy, którzy zginęli w dniach 2-6 maja 1915 roku.

Grób (nr 10) Franza Hofera na cmentarzu wojennym nr 187 w Lichwinie.

Spośród zidentyfikowanych żołnierzy jeden został wyróżniony dodatkową kamienną tablicą, to Franz Hofer artysta malarz z Grazu, na ślad którego siedemdziesiąt siedem lat po jego śmierci trafiła pani Agnieszka Partridge  na jednej z wiedeńskich wystaw grafik i to dzięki niej nie tylko Franz Hofer, ale i pozostali pochowani na tej nekropolii doczekali się remontu cmentarza i ponownie godnego miejsca spoczynku. O tym kim był Franz Hofer i jak został odnaleziony przeczytacie na moim blogu we wpisie „Franz”.

Autoportret Franza Hofera – źródło Wikipedia.

Cmentarz wojenny nr 187 w Lichwinie – czerwiec 2024.

Cmentarz wojenny nr 187 w Lichwinie uwieczniony na zdjęciach pana Ryszarda Zaklukiewicza na przełomie lat 80 i 90 XX wieku – skany klisz w moich zbiorach.

Wybrane dokumenty archiwalne zgromadzone w Archiwum Narodowym w Krakowie

Współrzędne GPS

49.88539051604173, 20.917957169888936