Cmentarz wojenny nr 148 w Chojniku został zaprojektowany przez Heinricha Scholza na planie prostokąta ze ściętymi górnymi narożnikami. Znajduje się około 300 metrów od drogi Gromnik – Tuchów na niewielkim wzniesieniu w małym zagajniku. W momencie lokacji był on dobrze widoczny z w/w drogi gdyż znajdował się na odkrytym terenie otoczony niewielka ilością rosnących w pobliżu drzew (głównie brzóz). Nekropolia ogrodzona jest betonowymi słupkami połączonymi dwoma stalowymi rurami, do jej wnętrza prowadzi stalowa bramka umieszczona u dołu cmentarza, na przeciw niej u samej góry cmentarza umieszczony jest betonowy krzyż.

Na cmentarzu spoczywa 60 żołnierzy dwóch armii
- 40 żołnierzy armii austro-węgierskiej
- 20 żołnierzy armii carskiej
Pochowani oni zostali w 5 mogiłach zbiorowych i 29 pojedynczych, 22 żołnierzy austro-węgierskich zostało zidentyfikowanych polegli oni w dniach 2 – 4 maja 1915 roku.

Z zachowanych w karcie ewidencyjnej zdjęć widać, że do momentu jej sporządzenia (wrzesień 1988) cmentarz był całkowicie zaniedbany, jednak na posiadanych przeze mnie zdjęciach autorstwa pana Ryszarda Zaklukiwicza z początku lat 90 XX wieku widać, że przeszedł on wtedy jakiś remont – przymocowano połamane do tej pory krzyże na stelach nagrobnych, wycięto zarośla, usypano na nowo obrysy mogił. Nie zostało wtedy odtworzone pierwotne ogrodzenie (miast rur między słupami ogrodzenia znajdował się drewniany płot, jedynie ocalała oryginalna bramka), a jak widać na zdjęciu reszta prac „konserwacyjnych” była dość kontrowersyjna.


Obecnie cmentarz jest w pełni odnowiony, na szczęście nie pokuszono się na wycięcie drzew rosnących wokół ogrodzenia, nekropolia nie jest już widoczna z drogi, nie widać jej też z cmentarza wojennego 147 w Golance jak to miało jeszcze miejsce na początku lat 90 minionego wieku.
Zdjęcia wykonane przez pana Ryszarda Zaklukiewicza na początku lat 90 XX wieku (skan z kliszy w moich zbiorach), na zdjęciach można zauważyć próbę uchwycenia widoku z Chojnika na Golankę i odwrotnie. Wtedy jeszcze obydwa cmentarze „widziały się”.
Współrzędne GPS
49.84898795348808, 20.978336698137234