Cmentarz nr 111 Racławice

 

 Cmentarz nr 111 Racławice rok 2015  Cmentarz nr 111 Racławice rok 2011
ANK cmentarz 111_2

Cmentarz nr 111 znajdujący się we wsi Racławice, jest oddalony od głównej drogi przy której stoi oryginalny znak wskazujący drogę do cmentarza. W chwili obecnej stare oznaczenie jest mylące – w prawdzie w linii prostej od znaku znajduje się cmentarz, ale droga wiodąca tuż za znakiem w prawo (jadąc w kierunku Rożnowic) prowadzi obecnie jedynie do budynków przy drodze. By dotrzeć do cmentarza trzeba kierować się w centrum wsi w prawa przed sklepem spożywczym (jadąc w kierunku Rożnowic). W okolice cmentarza prowadzi wiejska ubita droga, którą warto się przespacerować, by podziwiać okoliczną panoramę. Cmentarz w Racławicach zbudowany został wg projektu Hansa Mayra, na planie prostokąta. Otoczony był drewnianym płotem z betonowymi słupami, a na wprost wejścia na cmentarz znajdował się charakterystyczny dla projektów Mayra krzyż łaciński.

Na cmentarzu spoczywa 128 żołnierzy (pochowano tu również jednego żołnierza niemieckiego, który zginął w okresie II wojny światowej)

  • 68 żołnierzy armii austro-węgierskiej
  • 60 żołnierzy armii rosyjskiej

Żołnierze zostali pochowani w 14 grobach pojedynczych i 11 zbiorowych.

Wykaz zidentyfikowanych żołnierzy i plan cmentarza z oznaczonymi grobami.

Niestety w obecnej chwili cmentarz znajduje się w stanie agonalnym. Widoczne są resztki betonowego ogrodzenia i krzyży nagrobnych, obrysy mogił zupełnie się zatarły. Jednak cmentarz ten, podobnie jak inne cmentarze na terenie gminy Biecz, został włączony do projektu pod nazwą „100 cmentarzy na 100 lecie odzyskania niepodległości” co pozwala mieć nadzieję, że nie zostanie on jedynie wspomnieniem okolicznych mieszkańców.

Stan cmentarza z kwietnia 2011 roku

« z 3 »

Stan cmentarza w czerwcu 2015 roku

« z 3 »

Stan cmentarza w sierpniu 2016 roku

« z 4 »