Archiwum odkrywane

Tworząc katalog klisz z (Nie!)zapomnianego archiwum natrafiłem na kliszę zawierającą zdjęcia cmentarza wojennego nr 49 w Blechnarce. Szybko obejrzałem ją pod światło i znalazłem zdjęcia które poza wszelką kolejnością musiałem zeskanować nie patrząc na pierwotne założenie „najpierw cały katalog, potem systematyczne skanowanie”.
 
Zdjęcia te przedstawiają niespotykane juz na żadnym cmentarzu Beskidu Niskiego blaszki oznaczające pochowanego w danej mogile żołnierza umieszczane z tyłu krzyży lub betonowych nagrobków. Były one dodatkowym zabezpieczeniem identyfikacji mogił, gdyby tabliczki memoriałowe z frontu uległy zniszczeniu.
Nie byłbym sobą, gdybym nie sprawdził którą mogiłę na cmentarzu wojennym nr 49 w Blechnarce przedstawiają zdjęcia tyłu krzyża z blaszkami. Blaszki te oznaczają pochowanych w danej mogile żołnierzy, a numer blaszki odpowiada spisowi poległych (np 935 I – poległy o nr 935 w I okręgu cmentarnym) wg starej/pierwszej numeracji mogił.
Dwa powyższe zdjęcia przedstawiają jeden krzyż (tył jego ramienia) z nr 926, 927, 928, 929, 932, 933, 934, 935 co odpowiada mogiłom nr 36, 37, 38, 39, 42, 43, 44, 45 – a to oznacza iż jest to zdjęcia krzyża mogiły drugiego rzędu pierwszej od prawej strony.
 
Ostatni zamieszczony plan warto dokładnie przeglądnąć nie tylko by zobaczyć jak był zaprojektowany cmentarz pod kątem „budowlanym”, ale również z jaką pieczołowitością projektowano drzewostan.
 
Tabliczki informują o pochowanych tam żołnierzach 87 I.R. poległych 3 kwietnia 1915 roku:
36 – Josef Sostar
37 – Karl Reich
38 – Josef Lah
39 – Leopold Skoberne
42 – Ludvig Percic
43 – Josef Godnik
44 – Anton Ciglar
45 – Georg Kalsek
 
(zdjęcia czarnobiałe pochodzą z mojego archiwum, pozostałe to skany udostępniane przez Archiwum Narodowe w Krakowie)
 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.