Cmentarz wojenny nr 335 w Niegowici jest kwaterą wojenną na cmentarzu parafialnym w tej miejscowości. Zaprojektowany został przez Franza Starka na planie prostokąta i ma kształt litery U. Otoczony jest ogrodzeniem na które składają się ośmiokątne betonowe słupki zwężające się ku górze zwieńczone półkulami i połączone stalowymi rurami. Na teren nekropolii prowadzi wejście zamykane łańcuchem na wprost którego znajduje się ściana pomnikowa z centralnie umieszczonym betonowym krzyżem do którego przymocowany jest krzyż żeliwny pod którym umieszczono tablicę inskrypcyjną (czy była tam kiedyś faktycznie umiejscowiona trudno powiedzieć ponieważ nie zachowała się stosowna dokumentacja, jednak na zdjęciach z drugiej połowy lat 80 i początku lat 90 XX wieku nie ma po niej śladu):
Cmentarz wojenny Niegowić1914-1915KRIEGERFRIEDHOF NiegowićNiech nasze groby mówią WamO miłości do Ojczyzny
Na bokach ściany pomnikowej umieszczone są krzyże żeliwne z datą 1914.
Na cmentarzu pochowano 41 żołnierzy armii austro-węgierskiej i carskiej, niestety nie zachował się spis pochowanych .
Co ciekawe w opracowaniu Brocha i Hauptmanna wydanym po polsku pod nazwą „Zachodniogalicyjskie groby bohaterów z lat wojny światowej 1914 – 1915” (przełożył Henryk Sznytka) czytamy, iż na cmentarzu znajdują się 3 groby pojedyncze i 7 masowych o nr od 1 do 10, a na jedynym zachowanym planie cmentarza, jak i na zdjęciach z końca lat 80 XX wieku wyraźnie widać 6 pól grobowych, co jeszcze warto podkreślić w książce Brocha i Hauptmanna jest informacja, iż na cmentarzu znajdują się żeliwne krzyże nagrobne z emaliowanymi tablicami. Skąd takie rozbieżności między opisem, planem a stanem aktualnym ciężko określić. Dzieło Brocha powstawało w 1917 roku, gdy nie wszystkie cmentarze były jeszcze ukończone, a w swoim opisie autorzy opracowania opierali się nie tylko na stanie faktycznym, ale tam gdzie nekropolie były niedokończone bazowali na założeniach projektowych. Rozbieżność co do ilości grobów nie potrafię wytłumaczyć, możliwe że w projekcie było ich faktycznie 10 a wykonano jednak tylko 6 , lub w trakcie wykonywania cmentarza plan się zmienił – niestety nie zachowała się w tym zakresie żadna dokumentacji poza jednym planem cmentarza sporządzonym w 1918 roku przez Brosmanna, na którym zaznaczono 6 grobów oznaczonych jako dwa żołnierzy armii rosyjskiej i cztery żołnierzy armii austro-węgierskiej, takiemu układowi grobów odpowiadają również zachowane żeliwne krzyże nagrobne odpowiadające oznakowaniu jak na planie, jednak na krzyżach nie zauważyłem żadnych śladów po mocowaniu tabliczek emaliowanych (jest wielce prawdopodobne, że nawet jeśli zostały wykonane nigdy nie zostały na krzyżach zamocowane, co miało niejednokrotnie miejsce na innych cmentarzach).
Na planie wykonanym przez Brosmanna możemy zauważyć również zaplanowane nasadzenia roślinne i należy przypuszczać, że przynajmniej w zakresie nasadzeń drzew zostały one wykonane (dysponuję zdjęciami na których wyraźnie widać 4 lipy rosnące w miejscach zaznaczonych na rysunku Brosmanna, niestety po 2 topolach nie ma śladu), nie potrafię ocenić, czy planowany żywopłot również został zasadzony. Obecnie na niegowickiej nekropolii została już niestety tylko jedna lipa.
Należy jeszcze zaznaczyć, że pierwotnie w Niegowici planowano niewielki cmentarzyk (jedną mogiłę zbiorową) dla 6 żołnierzy armii carskiej – zachowały się dwa spisy poległych dla pierwotnie planowanego cmentarza nr IX w Niegowici i szkic sporządzony przez inż Muszyńskiego, jednak żaden z dokumentów nie jest datowany. W Archiwum Narodowym w Krakowie zachowały się też mapy z rozmieszczeniem mogił tymczasowych i cmentarzy powstałych po ekshumowaniu tych mogił sporządzone 16 lutego 1916 roku przez posterunek żandarmerii w Ubrzeży.
Poniższe zdjęcia przedstawiają stan cmentarza w grudniu 2024 roku, wygląd cmentarza z początku lat 90 XX wieku (zdjęcia wykonane przez pana Ryszarda Zaklukiewicza skan z kliszy w moich zbiorach), oraz skany dokumentów zachowane w Archiwum Narodowym w Krakowie.
Współrzędne GPS
49.940468869356906, 20.239627751121706