Cmentarz wojenny nr 196 w Rzuchowej, w dokumentach archiwalnych i niektórych współczesnych, lokalizowany również w Koszycach Małych został zaprojektowany przez Heinricha Scholza. Ta piękna nekropolia usytuowana na wzniesieniu nad drogą została zaprojektowana na planie prostokąta, ogrodzonego murem z łamanego kamienia przykrytego betonową nakrywką, którego frontowa część ma formę kamiennych słupów połączonych rurową poręczą, a na jej teren wiedzie żelazna, dwuskrzydłowa bramka z motywem krzyża. Teren na którym rozmieszczono mogiły żołnierskie (ale też dwie mogiły zbiorowe 17 ofiar rozstrzelanych w grudniu 1939 roku na terenie lasów „Skała” i „Żabianka” w Koszycach Małych1) podzielony jest na pięć tarasów. Na czterech pierwszych utworzono dwa rzędy mogił rozmieszczonych po obu stronach niewydzielonej ścieżki, na piątym, na osi bramy, obelisk (o którym kilka słów później) z wyrytą cyframi rzymskimi datą MCMXIV–XV.
Na cmentarzu spoczywa 86 żołnierzy dwóch armii:
- 34 armii austro-węgierskiej
- 52 armii rosyjskiej
Spoczywają oni w 4 mogiłach zbiorowych i 78 pojedynczych, spośród pochowanych zidentyfikowano 44 poległych.
Cmentarz wojenny nr 196 w 2022 roku przeszedł remont i wygląda wspaniale i monumentalnie – trzeba również pamiętać, że pierwszy generalny remont tej nekropolii to 2002 rok i wielka praca pana Tadeusza Knapika. Warto podkreślić, że do końca lat 80 XX wieku dotrwał w dobrym stanie, jedynie we frontowej części ogrodzenia zawalił się słup kamienny, brakowało dwóch rur łączących słupy, a tabliczki nagrobne uległy naturalnemu zniszczeniu. W momencie utworzenia go wspaniale górował nad okolicą, a pomnik centralny w formie dwóch kolumn stojących na wykonanym z łamanego kamienia postumencie i przykrytych kamienną belką był z dala widoczny dla poruszających się drogą wijącą się u jego stóp. Jak opisuje go Rudolf Broch i Hans Hauptmann w „Die Westgalizischen Heldengräber aus den Jahren des Weltkriegs 1914-1915” 2 :
(…) składa się z dwu ciasno przy sobie stojących kolumn, przykrytych fragmentem architrawu, na kształt resztek zwalonej świątyni.

Jednak mnie dużo bardziej zaskoczyła dalsza część dzieła, w której pod zdjęciem przedstawiającym cmentarz w zimowej scenerii (zdjęcie powyżej) czytamy:
Dalekosiężnym głosem wojenny ten cmentarz wieści swe groźne „mane thekel” w otwartą przestrzeń otaczającej go krainy (…)
Pisząc te słowa Rudolf Broch nawet nie mógł przypuszczać jakie prorocze jest to zdanie i wcale nie dotyczy ono toczącej się jeszcze wtedy wojny. Choć w cytacie biblijnym brak jednego słowa, to cmentarz nie tylko okolicy, ale całemu światu wieścił „mane tekel fares” – biblijną przepowiednię napisaną tajemniczą ręką, która pojawić się miała na ścianie pałacu babilońskiego władcy Baltazara i zapowiadała upadek państwa babilońskiego i śmierć samego króla. Wszak niedługo po opublikowaniu dzieła Brocha monarchia austro-węgierska upadła, a sam autor, człowiek dzięki któremu powstało tyle cmentarzy sławiących wielkość zwycięzców i chwałę przegranych, który w ciężkich czasach wojny zadbał o godny spoczynek dziesiątków tysięcy żołnierzy, założyciel Austriackiego Czarnego Krzyża, na skutek wieloletnich prześladowań spowodowanych jego żydowskim pochodzeniem 23 września 1942 roku popełnił samobójstwo i spoczął w kwaterze (019k, grób nr 005) na wiedeńskim Nowym Cmentarzu Żydowskim, jak wielu innych „niearyjskich chrześcijan” 3 .
Cmentarz wojenny nr 196 , cmentarz
(…)którego nie można nie usłyszeć, gdy niezniszczalną masą spiętrzonych kamieni oświadcza: ta ziemia nie wyda wam waszych ukochanych zmarłych 1.

1 Groby wojenne na terenie małopolski
2 Rudolf Broch i Hans Hauptmann, „Zachodniogalicyjskie groby bohaterów z lat wojny światowej 1914–1915” w przekładzie Henryka Sznytki
3 Sztuka w mundurze, rozdział „Wieczna pamięć po galicyjsku …” opracowany przez Beatę Nykiel.
Zdjęcia wykonane przeze mnie w czerwcu 2024 roku.
Zdjęcia autorstwa Ryszarda Zaklukiewicza z połowy lat 80 i początku lat 90 XX wieku – skany klisz w moich zbiorach.
Wybrane dokumenty z Archiwum NArodowego w Krakowie, w tym przepiękne rysunki projektowe podpisane przez Heinricha Scholza.
Współrzędne GPS
49.958497801064105, 20.943928830748245