Cmentarz nr 181 Siemiechów

Cmentarz wojenny nr 181 projektu Siegfrieda Hallera znajduje się w Siemiechowie. Jest on mocno oddalony od drogi Gromnik – Zakliczyn, jednak dojazd do niego nie stanowi problemu, gdyż cały czas odbywa się drogą asfaltową. Nekropolia założona na planie prostokąta zajmuje sporą powierzchnię. Jego centralnym punktem jest kaplica cmentarna.

Na cmentarzu spoczywa 178 żołnierzy

  • 159 żołnierzy armii austro-węgierskiej
  • 19 żołnierzy armii rosyjskiej

Cmentarz ten odwiedziłem pod koniec lipca 2017 roku, jednak muszę przyznać, iż wywarł na mnie tak złe wrażenie, że długo zastanawiałem się czy publikować zdjęcia z tego cmentarza. Widziałem już cmentarze w dużo gorszym stanie, jednak zazwyczaj były to miejsca zupełnie zapomniane, zarośnięte, z dala od ludzkich siedzib. Na tej nekropolii jest zupełnie inaczej, teren jest wykoszony , miejsce „zadbane” jednak zupełnie nie można przejść spokojnie nad jego stanem. Jak informuje tablica w latach 1986-87 dokonano generalnej przebudowy cmentarza.

Patrząc na jej efekty i znajdując w internecie informacje potwierdzające moje podejrzenia, widać, że przebudowa polegała tylko na przesunięciu nagrobków (podobno grobów nikt nigdy nie ekshumował) i w ten sposób wygospodarowano miejsce na ławki dla modlących się przy kaplicy. Dla mnie jest to nie do pomyślenia, by jakikolwiek duchowny i jakakolwiek osoba wierząca mogła w spokoju sumienia zepchnąć cudzy nagrobek, by zrobić sobie miejsce na ławkę, która stoi na grobie innej osoby. I nie ma wytłumaczenia, że to obcy, że najeźdźcy, gdyż jeszcze dziś można z resztek tabliczek nagrobnych odczytać polskie nazwiska. Również wygląd nagrobków świadczy o tym , że nikomu w modlitwach nie przeszkadza stan „pamięci o zmarłych”.

Porównując plan cmentarza umieszczony na tablicy informacyjnej z jego obecnym stanem widać iż nie ma on wiele wspólnego z pierwotnymi założeniami.

Współrzędne GPS

49°51’39.6″N 20°56’16.8″E
49.861000, 20.938000