Cmentarz wojenny nr 116 w Staszkówce-Dawidówce położony jest 100 metrów od drogi Staszkówka – Ciężkowice. Został on zaprojektowany przez Antona Müllera i choć na pierwszy rzut oka nie wzbudza wielkiego zachwytu, ma w sobie to „coś” co jest nieuchwytne w mowie i w piśmie, ale gdy się tam dotrze czuje się powagę i dostojność miejsca, zwłaszcza gdy trafi się na ten cmentarz na wiosnę, w czasie gdy ciszę mącą tylko świerszcze grające w trawie. Cmentarz znajduje się na opadającym stoku, niemal wciśnięty przed niewielki jar, który jest obecnie gęsto zarośnięty.
W tym miejscu znajdowały się prowizoryczne mogiły poległych. Całość zamknięta jest w formie prostokąta, ogrodzonego kamiennym murem z metalowymi przęsłami. Wejście znajduje się na krótszym boku prostokąta od strony południowej. W zarysie muru po stronie jaru wbudowany jest kamienny pomnik w kształcie trójkątnej ściany podzielonej siedmioma słupami. W środku ściany wmurowany jest kamienny krzyż łaciński, a pomiędzy słupami znajdują się ażurowe żeliwne krzyże.
Na cmentarzu spoczywa 219 żołnierzy armii niemieckiej.
Pochowani zostali w 4 grobach zbiorowych i 88 pojedynczych. Wszyscy służyli w 3 Królewskim Pułku Grenadierów Gwardii Królowej Elżbiety i polegli na terenie Staszkówki w czasie ofensywy 2 maja 1915. Co ciekawe, choć cały cmentarz jest projektu Müllera, to znajdujący się na środku cmentarza pomnik w kształcie sześcianu zwieńczonego kulą jest autorstwa profesora Hoseausa i został ufundowany przez rodziny poległych i pochowanych na tym cmentarzu czterech oficerów w stopniu porucznika. Co ważne, jednym z tych oficerów był bratanek dowódcy XLI Korpusu Rezerwowego Hermanna von Françoisa (General der Infranterie) porucznik Wilhelm von Françoisa*
* Przełom Bitwa pod Gorlicami-Tarnowem 1915 Richard L.DiNardo
Zdjęcia z maja 2016
Współrzędne GPS
49°45’34.8″N 21°00’17.5″E
49.759671, 21.004854