Złota

Złota – mauzoleum żołnierzy niemieckich , powstało w latach 30 XX w. W grudniu 1914 roku w okolicach Złotej niemiecka 25 i 26 Dywizja Piechoty zaatakowała silnie ufortyfikowane wojska rosyjskie i mimo ciężkich strat Niemcy zdołali zdobyć pozycje rosyjskie.

Cmentarz skrywa prochy kilkuset żołnierzy poległych podczas walk nad Bzurą, a powstał w miejscu przyszpitalnego cmentarza. W tej zbiorowej mogile spoczywają również prochy żołnierzy przeniesionych z innych małych cmentarzy czy pojedynczych grobów. Różowy piaskowiec wykorzystany do budowy cmentarza wykorzystano również do budowy pierwszego cmentarza w Joachimiwie-Mogiłach. Niestety nie zachowały się ani epitafia ani informacje o pochowanych w tym miejscu żołnierzach.

W Złotej znajduje się również dwór, który w okresie I wojny światowej pełnił funkcje szpitala wojskowego, do którego trafiali ranni na froncie żołnierze niemieccy.

Obecnie cmentarz w Złotej ma nieciekawe sąsiedztwo – tuż obok niego jest świniarnia, a zapach jaki się wkoło roznosi nie jest zbyt łatwy do wytrzymania (co tam się musi dziać w upalne dni lepiej nie myśleć). Ogólnie sam cmentarz nie prezentuje się źle, jednak jego otoczenie jest fatalne – hałda kamieni wyrzuconych obok, fosa otaczająca mauzoleum zasypana jest m. in. gałęziami.

Współrzędne GPS

52°11’31.2″N 20°05’38.4″E
52.192000, 20.094000