Cmentarz nr 376 Suchoraba

Cmentarz wojenny nr 376 w Suchorabie usytuowany na rozwidleniu dróg został zaprojektowany przez Gustava Ludwiga na planie zbliżonym do prostokąta, którego płot stanowią ośmioboczne betonowe słupki połączone żelaznymi kutymi przęsłami, a wejście na cmentarz znajdujące się ogrodzenia jest zamknięte jest łańcuchem. Elementem główny nekropolii umieszczonym na tylnej krawędzi ogrodzenia jest murowany cokół z betonowym krzyżem i zamontowanym w nim krzyżem żeliwnym, a pod nim tablica informacyjna w języku niemieckim „Na zachodniogalicyjskich polach bitewnych zostało wybudowanych w latach wojny światowej 1916-1917 przez c.k. Komendę Wojskową w Krakowie pod dowództwem gen. dyw. Brandnera v Wolfzahn 378 cmentarzy wojennych – z tego w obrębie c.k. powiatu wielickiego 4 cmentarze”.* 
 
Pierwotny plan cmentarza, który został zrealizowany w delikatnie zmienionej formie, zachowały się z całą pewnością dwa pierwotnie planowane nasadzenia drzew.
 
Na cmentarzu spoczywa 43 żołnierzy z pewnością 2 to żołnierze austro-węgierscy, niektóre źródła podają, że spoczywa tam 29 żołnierzy austro-węgierskiej i 14 poddanych cara ale nie znalazłem w Archiwum Narodowym potwierdzenia tej liczby.
 
* – tłumaczenie z książki „Śladami I Wojny światowej między Rabą a Dunajcem” Krzysztofa Garduły i Leszka Ogórka.
 
Temu i jeszcze jednemu cmentarzowi poświęcę kolejny wpis na blogu, który po opublikowaniu zostanie tutaj podlinkowany. Poniżej zdjęcie z mojego archiwum klisz, które zmotywowało mnie do pierwszej wizyty na tej nekropolii.
 
 
Zdjęcie pana Ryszarda Zaklukiewicza z początku lat 90 XX wieku – skan z kliszy w zbiorach autora strony.

Zdjęcia własne z 27 grudnia 2024 roku, skany dokumentów z A N w Krakowie, zdjęcia z lat 90 XX wieku autorstwa pana Ryszarda Zaklukiewicza w moich zbiorach, oraz strona z karty zabytku z 1994 roku.

Współrzędne GPS

49.97598577100226, 20.187055098535716