Cmentarz nr 51 Rotunda

rotunda

Cmentarz wojenny nr 51 w Regietowie Niżnym znajduje się na szczycie góry Rotunda 771 m.n.p.m od której nazywa się go popularnie Rotunda. Cmentarz ten leży na szlaku czerwonym prowadzącym z Regietowa na Kozie Żebro. Cmentarz został zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča i przez wielu uważany jest za najwybitniejsze dzieło tego projektanta. Cmentarz zaprojektowany został na planie koła, a jego teren otaczał kamienny mur, wewnątrz którego , znajdowało się pięć drewnianych wież zakończonych krzyżami. Na wieży centralnej znajdowała się kamienna tablica z inskrypcją w języku niemieckim , autorstwa Hansa Hauptmanna (będąc na Rotundzie 15 października 2016 nie zauważyłem tablicy, sądzę, że została zdjęta do renowacji lub zabezpieczona przed zniszczeniem w czasie prac remontowych):

„Klagt nicht daß unser Grab der Sturm umheult
Auf dieser einsam menschenfern Höhe,
Hier sind dem Ruf der Ewigkeit wir näher,
Und früher wirft allmorgendlich die Sonne
Ihr Purpurbahrtuch leuchtend über uns.”

„Nie płaczcie, że leżymy tak z dala od ludzi,
A burze już nam nieraz we znaki się dały
Wszak słońce co dzień rano tu nas wcześniej budzi
I wcześniej okrywa purpurą swej chwały.”

Na cmentarzu spoczywa 54 poległych:

  • 42 żołnierzy armii austro-węgierskiej
  • 12 żołnierzy armii rosyjskiej

Pochowani oni zostali w 20 grobach pojedynczych i 4 zbiorowych. Groby te oznakowane są drewnianymi krzyżami z emaliowanymi tabliczkami z nazwiskami poległych.

rotunda-archiwum-narodowe-krakow
Zdjęcie ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie

Losy cmentarza były bardzo dramatyczne. Jego usytuowanie na szczycie góry, która z biegiem lat porosła lasem, z dala od osad, a do lat 90 również z dala od szlaków turystycznych, spowodowało iż cmentarz popadł całkowicie w ruinę. Do początku XXI wieku zachowały się jedynie ruiny trzech z pięciu wież, a mur i krzyże cmentarne uległy zniszczeniu, jednak od roku 2004 nieustannie trwa odbudowa cmentarza której efekty można zobaczyć w poniższej galerii.

Współrzędne GPS

49°28’28.8″N 21°14’07.5″E
49.474658, 21.235405