Cmentarz nr 102 Wójtowa

Cmentarz wojenny nr 102 w Wójtowej został zaprojektowany przez Hansa Mayra na planie kwadratu. Otoczony jest betonowym murem, a na jego teren prowadzi jednoskrzydłowa drewniana bramka. Centralnym punktem cmentarza jest kamienny pomnik w którym od frontu jest miejsce na tablicę inskrypcyjną, a na jego tylnej ścianie znajduje się kamienny krzyż. Groby na cmentarzu mają układ rzędowy , oznaczone są małymi krzyżami na kamiennych cokołach , a pola grobowe otoczone betonowym opasaniem.

Na cmentarzu spoczywa 35 poległych:

  • 29 żołnierzy armii niemieckiej
  • 6 żołnierzy armii rosyjskiej

Pochowani oni zostali w 8 grobach zbiorowych i 17 pojedynczych. Według dokumentów dostępnych w Archiwum Narodowym w Krakowie (oryginalny austriacki spis poległych i spis sporządzony później w języku polskim) Franz Klimek z I.R. 20 pochowany jest na cmentarzu parafialnym w Wójtowej, nie na cmentarzu wojennym. Wszyscy żołnierze niemieccy znani są z nazwiska, jedynie 6 Rosjan nie zostało zidentyfikowanych. Więcej na temat pochowanych na tym cmentarzu żołnierzy tutaj.

Kierując się na prawo od cmentarza w górę można dotrzeć do cmentarza wojennego nr 103. Dojście do niego jest oznaczone żółtymi krzyżami namalowanymi na drzewach, a po drodze znajdziemy dwa austriackie słupy informacyjne. Pierwszy z nich stoi obecnie w środku lasu jedynie przy pieszej ścieżce, ale oznacza to, że dawniej wiodła tamtędy droga, która obecnie jest całkowicie zarośnięta przez las. Na uwagę zasługuje też jeszcze jeden fakt. Na obu słupach informacyjnych zostały zatarte cementową zaprawą napisy Kriegerfriedhof i Zugang i jest to efektem międzywojennych działań „patriotycznych”.

Współrzędne GPS
49°41’53.7″N 21°18’42.3″E
49.698250, 21.311750