Witkowice – Pustułka

Cmentarz wojenny w Pustułce jest jedną z największych nekropolii pierwszowojennych w regionie łódzkim. Zbudowany na planie prostokąta, otoczony jest drewnianym płotem, a przy jego wejściu od strony północno-zachodniej znajduje się tablica informacyjna.

Na cmentarzu spoczywa najprawdopodobniej ponad cztery tysiące żołnierzy (niektóre szacunki mówią nawet o dziewięciu tysiącach):

  • 2100 żołnierzy armii rosyjskiej (we wschodniej części cmentarza)
  • 1900 żołnierzy armii niemieckiej ( w zachodniej części cmentarza)

W latach 30 XX w, trakcie akcji komasacji mogił i cmentarzysk w okolicznych lasach na cmentarz w Pustułce przeniesiono około 150 ciał żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej. Po II wojnie światowej w północnej części pochowano około 70 żołnierzy niemieckich. Pierwsi pochowani tutaj żołnierze zginęli w wyniku działań wojennych w dniach 18-26 listopada 1914 roku w trakcie trwania tzw Operacji Łódzkiej*.

Zachowało się tutaj wiele płyt nagrobnych i kamieni z czytelnymi napisami, wśród nich można znaleźć polskie nazwiska. Na terenie cmentarza znajdują się ponadto pomniki upamiętniające żołnierzy rosyjskich i niemieckich, oraz Polaków, którzy zginęli w trakcie pierwszej wojny w armiach obu stron konfliktu.

« z 2 »

 

Współrzędne GPS
51°45’57.9″N 19°43’15.4″E
51.766086, 19.720942

*dane o ilości pochowanych żołnierzy pochodzą z tablicy informacyjnej znajdującej się przed cmentarzem.