Stara Gadka

Cmentarz wojenny w Starej Gadce położony jest przy ulicy Czartoryskiego, obok cmentarza rzymsko-katolickiego św. Maksymiliana Kolbe. Znajduje się on na niewielkim wzniesieniu, które obecnie gęsto porastają drzewa. Cmentarz w Gadce Starej został założony tuż po bitwie o Łód. Pierwszych pochówków dokonywali na jego terenie Rosjanie, a po przesunięciu się linii frontu , do budowy cmentarza i dalszych  pochówków przystąpili Niemcy. Wytyczyli oni na terenie cmentarza aleje i miejsca grobowe, obsadzili wzgórze drzewami i wybudowali na terenie cmentarza dwie kaplice – ewangelicką i prawosławną.

Na terenie cmentarza spoczywa nieustalona liczba żołnierzy obu armii poległych w 1915 roku, oraz polegli w 1939 roku żołnierze wermachtu i rozstrzelani przez sowietów w 1945 roku mieszkańcy narodowości niemieckiej i żołnierze niemieccy.

Do naszych czasów nie dotrwały niestety obie kaplice cmentarne, a zimową porą cmentarz sprawia przygnębiające wrażenie zaniedbanego miejsca, choć nie sposób przejść po nim obojętnie.

Bardzo szczegółowy opis cmentarza w Gadce starej znajdziecie Baedeker łódzki. Z tej strony też zapożyczone zostały zdjęcia archiwalne cmentarza, zdjęcia z galerii są mojego autorstwa.


Współrzędna GPS

51°40’40.9″N 19°28’23.8″E
51.678031, 19.473271