Cmentarz został zaprojektowany przez Johanna Jägeraa w formie kurhanu otoczonego kamiennym murem, w którym umieścił pomnik w postaci kamiennego krzyża, a pod nim znajduje się współczesna tablica zawierająca inskrypcję:
„OBCA WAM BYŁA ZIEMIA NA KTÓREJ WALCZYLIŚCIE,
TERAZ JEST WAM DROGA I OBEJMUJE WAS JAK MATKA”
TU SPOCZYWA SZER. IWAN CZECHOWICZ
+ 24.04.1917
ORAZ 102 NIEZNANYCH ŻOŁNIERZY ROSYJSKICH POLEGŁYCH W CZASIE I WOJNY ŚWIATOWEJ
Na cmentarzu spoczywa:
- 103 żołnierzy armii rosyjskiej.
Cmentarz ten warto zobaczyć z powodu jego niesamowitego usytuowania, jeśli tylko nic nie przysłania Cieklinki to góra wydaje się być cieniem mogiły, rzuconym na niebo. Warto dodać, iż w mogile tej spoczywają żołnierze, którzy zginęli tutaj w walce na bagnety nad znajdującym się nieopodal potokiem Pauszka. W dniach 4-5 maja 1915 roku rozegrała się bitwa o Cieklin. W wyniku działań wojennych oddziały pruskie zdobyły Cieklinkę, którą bezskutecznie próbowali odbić Rosjanie. Gdy po nieudanym ataku wycofywali się do Cieklina wywiesili białe flagi, jednak gdy do ich pozycji zbliżyły się oddziały niemieckie Rosjanie otworzyli ogień do niczego niepodejrzewających Niemców, którzy ponosząc duże straty bitwę ostatecznie wygrali, jednak z powodu podstępu Rosjan nie brali już jeńców.
Iwan Czechowicz, o którym wspomina tablica, był jeńcem wojennym który opiekował się do 1917 roku cmentarzem i zmarł w Cieklinie, a z woli mieszkańców został pochowany wraz ze swoimi rodakami (inf za sekowa.info)