Cmentarz nr 79 Sękowa

Cmentarz nr 79 Sękowa

Cmentarz nr 79 znajduje się w Sękowej na zboczu po lewej stronie drogi z Sękowej do Wapiennego. Dojście do niego jest nieoznakowane, dlatego należy kierować się z głównej drogi opierając się na wskazaniach GPS i podążać drogą między domostwami. Cmentarz pięknie położony na wzgórzu, z którego można podziwiać piękną panoramę doliny rzeki Sękówki. Cmentarz został zaprojektowany przez Hansa Mayra, ma kształt prostokąta, ogrodzony jest kamiennym murem (który niestety w obu  frontowych narożach uległ zawaleniu). Pierwotnie jak na przystało na cmentarz projektu Mayra był na nim (a właściwie przed nim, na niewielkim tarasie przed wejściem) charakterystyczny krzyż, jednak w trakcie remontu cmentarza w 1999 roku zrezygnowano z odbudowania krzyża. Na cmentarz prowadzi żelazna brama umocowana między kamiennymi słupami, na których osadzone są kamienne kule. Cmentarz wg opisów podzielony jest na dwa tarasy niewielką skarpą i schodami, niestety w dniu w którym na nim byłem był mocno zarośnięty trawami i nie byłem w stanie określić czy nadal tak jest. Głównym elementem cmentarza jest obelisk zwieńczony kamiennym krzyżem, a na nim tablica zawierająca inskrypcję w języku polski i niemieckim:

TA GÓRA ZAWIERA SKARBY
WIERNOŚĆ, ODWAGĘ, MĘSTWO
WIARA DAŁA SIŁĘ
BÓG DAŁ ZWYCIĘSTWO

DER BERG SCHATZE ENTHALT
TREUE, MUT, TAPFERKEIT
GLAUBE GAB DIE KROFT
GOTT GAB DEN SIEG

Na cmentarzu można znaleźć trzy rodzaje krzyży nagrobnych – dwa rodzaje krzyży dużych, krzyże średnie z datą 1914 i 1915 , oraz dwa rodzaje krzyży małych (w dniu mojej wizyty ciężko było znaleźć te ostatnie). Oprócz tego na cmentarzy występują  betonowe postumenty z żeliwnymi tablicami, na których znajdują się nazwiska poległych.

Na cmentarzu spoczywa 491 poległych* :

  • 109 żołnierzy armii austro-węgierskiej
  • 190 żołnierzy armii niemieckiej
  • 192 żołnierzy armii rosyjskiej

Pochowano ich w 52 mogiłach zbiorowych i 53 pojedynczych.

*wg znalezionych informacji podana liczba jest prawdziwa, jednak na tablicy informacyjnej na wejściu na teren cmentarza widnieją następujące dane:

  • 468 żołnierzy armii austro-węgierskiej
  • 372 żołnierzy armii niemieckiej
  • 366 żołnierzy armii rosyjskiej

Skąd taka duża różnica nie mam pojęcia.

 

Współrzędne GPS
49°37’13.1″N 21°12’48.6″E
49.620296, 21.213506