Cmentarz wojenny nr 61 położony jest na wzgórzu w przysiółku Gładyszowa – Wirchne. Mimo, iż obecnie cmentarz jest zupełnie niewidoczny z drogi i słabo oznakowany łatwo do niego trafić, dzięki charakterystycznej chyży i prywatnemu muzeum. Kierując się z Gładyszowa droga w stronę Krzywej op prawej stronie drogi znajduje się gospodarstwo agroturystyczne Dziubyniłka (wraz z łemkowską zagrodą edukacyjną), a po lewej kolorowo pomalowany stary dom, przed którym na słupie jest niewielki znak informacyjny.
By dojść do cmentarza, należy udać się pieszo drogą między gospodarstwem Dziubyniłka a zagrodą edukacyjną i polną drogą dotrzeć do lasu w którym bez problemu odnajdziemy do cmentarza.W czasach jego budowy znajdował się on na otwartym terenie i wspaniale wpisywał się w miejscowy krajobraz.
Cmentarz został zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča, ma kształt zbliżony do litery T, w tylnej ścianie ogrodzenia wykonanej z kamienia znajduje trójkątny kamienny pomnik zwieńczony kamiennym krzyżem, a pozostały teren cmentarza ogrodzony jest kamiennymi słupkami pomiędzy którymi znajdują się drewniane sztachety. Na cmentarz prowadzi dwuskrzydłowa furtka drewniana. Na pomniku cmentarnym znajduje się inskrypcja Hansa Hauptmanna:
„By nie było wam żal,
że w objęciach śmierci jesteście
Wierni wiedeńscy bohaterowie
Te oto słowa niech dzień po dniu
Głoszą radosną wieść
Polegliście wy, dzielni
Dla świętej ziemi cesarskiego miasta
Które wam życie dało.
Nie bezcześci jej żadna stopa wroga”
Na cmentarzu spoczywa łącznie 199 poległych:
- 194 żołnierzy armii austro-węgierskiej
- 5 żołnierzy armii rosyjskiej
Pochowani oni zostali w 32 grobach pojedynczych i 3 zbiorowych.
Cmentarz pięknie wkomponowany jest w zbocze wzgórza na którym został zbudowany, szkoda, że obecnie jest całkowicie zarośnięty młodym lasem, który mocno skrywa jego piękno. To nie jedyny „minus” tego cmentarza. Choć obecnie jest w stanie dobrym, to niestety jest gęsto zarośnięty plątaniną trawy i leśnych pnączy, część płotu (po lewej stronie od wejścia) zaczyna się już chylić, a jedno ze skrzydeł furtki jest wyłamane z zawiasu. Na pięknych drewnianych krzyżach jak i kamiennych postumentach brakuje tabliczek imiennych.
Współrzędne GPS
49°31’11.7″N 21°16’49.6″E
49.519913, 21.280459