Cmentarze nr 1 i 2 Ożenna

Cmentarze wojenne nr 1 i 2 w Ożennej położone są na stoku góry Czeremcha niedaleko jej szczytu. Do nekropolii nie prowadzi żadna wyznaczona droga, a najłatwiej trafić do nich idąc od strony cmentarza wojennego nr 3 w Ożennej w górę przez pastwiska znajdującego się po drugiej stronie potoku, a po dotarciu do granicy lasu należy szukać jakieś 20-30 metrów wzwyż od tego miejsca. Obydwa cmentarze znajdują się obok siebie, w odległości około 50 m.

Cmentarz nr 1 stanowi jedna zbiorowa mogiła w której pochowano 150 żołnierzy armii rosyjskiej, którzy zginęli na stokach Czeremchy w listopadzie 1914 roku. Spośród wszystkich pochowanych  w tej mogile nikt nie został zidentyfikowany.

Inskrypcja na pomniku głosi:

„PADŁO NA POLU CHWAŁY 150 ROSYJSKICH ŻOŁNIERZY”

Cmentarz nr 2 stanowi jedna zbiorowa mogiła w której pochowano 130 żołnierzy armii rosyjskiej, którzy zginęli na stokach Czeremchy w listopadzie 1914 roku. Spośród wszystkich pochowanych  znany z imienia i nazwiska jest tylko jeden żołnierz – Elis Czewski.

Inskrypcja na pomniku głosi:

„PADŁO NA POLU CHWAŁY 130 ROSYJSKICH ŻOŁNIERZY”

Cmentarz pierwotnie wraz z cmentarzem nr 1 znajdował się na niezalesionym zboczu, obecnie znajduje się w gęstym lesie, co tylko pokazuje jak mocno zmienił się ten teren w okresie 100 lat.

Cmentarze w Ożennej sto lat temu. Zdjęcie ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie

Gdy pierwszy raz dotarłem na teren cmentarza w lipcu 2018 roku wyglądał on tragicznie. Po remoncie i odnowieniu w 2011 roku nie było śladu – cały był zarośnięty i nie łatwo było go odnaleźć w leśnej gęstwinie.

Cmentarz wojenny nr 1 Ożenna

Cmentarz wojenny nr 2 Ożenna

Jednak w sierpniu, po moim wpisie na „facebookowej grupie cmentarnej”, grupka 6 osób podjęła się uporządkowania terenu i przywrócenia obu znajdującym się w lesie nekropoliom należytego wyglądu. Wsparci dwoma samochodami terenowymi i narzędziami użyczonymi na ten cel przez Podróże 4×4 , udaliśmy się na miejsce, a efekt naszej pracy nawet naszą grupę zaskoczył.

Cmentarz wojenny nr 1 Ożenna po uporządkowaniu

Cmentarz wojenny nr 2 Ożenna po uporządkowaniu

Tak wspaniały efekt odnieśliśmy grupą sześciu osób, a za pomoc i ciężką pracę całej grupie serdecznie dziękuję.

fot. Waldemar Dobrowolski morganghost.com

Współrzędne GPS

49°25’10.6″N 21°27’25.6″E
49.419605, 21.457096