Cmentarz nr 11 Wola Ciekilińska

Cmentarz wojenny nr 11 w Woli Cieklińskiej zaprojektowany został przez Dušana Jurkoviča. Znajduje się on opodal drogi wojewódzkiej 993 Gorlice – Nowy Żmigród, dojazd do niego jest dobrze oznakowany a droga gruntowa pozwala na dojechanie w pobliże cmentarza każdym samochodem.

Cmentarz został zaprojektowany na planie dwóch okręgów o różnej średnicy, wzajemnie na siebie zachodzących. Otoczonych niskim kamiennym murem. Na jego teren prowadzą kamienne schody, a bramę wejściową tworzy kamienny łuk który zawiera następująca inskrypcję:

WIR ZOGEN ZUM STREIT UND WIR FANDEN FRIEDEN

WYRUSZYLIŚMY NA BÓJ A ZNALEŹLIŚMY POKÓJ

Przy odbudowie cmentarza zapomniano o wykonaniu metalowej furtki, którą widać na archiwalnych fotografiach. 

Na teren drugiego okręgu prowadzą również kamienne schodki znajdujące się między dwoma pylonami z piaskowca, pięknie zdobionymi, zakończonymi metalowymi krzyżami. Na wprost wejścia znajduje się kamienne okrągłe mauzoleum, w którym pochowano dwóch oficerów armii niemieckiej, żołnierza armii austriackiej i żołnierz armii rosyjskiej. Na mauzoleum znajduje się tablica zawierająca nastepująca inskrypcję:

DAS IST SO HERRLICH AN DEM LOS DES KRIEGERS SICH SEINER SELBST ENT AUSSERND SUCHT ER GANZ DEM ALLGEMEINEN SICH DAHINZUGEBEN UND GRUSZT IM TOD DEN EHRENVOLLSTEN LOHN

OTO WSPANIAŁY LOS WOJOWNIKA, POZBYWAJĄC SIĘ WŁASNEGO JA, CAŁKOWICIE ODDAJĄC SIĘ OGÓŁOWI, W ŚMIERCI UPATRYWAĆ NAJSZCZYTNIEJSZĄ NAGRODĘ

Na cmentarzu w 7 grobach zbiorowych i 56 pojedynczych pochowano:

  • 44 żołnierzy armii niemieckiej
  • 22 żołnierzy armii austro-węgierskiej
  • 44 żołnierz armii rosyjskiej

Spośród 114 pochowanych 66 jest znanych z imienia i nazwiska.