Cmentarz nr 263 Zaborów

Cmentarz wojenny nr 263 Zaborów jest częścią cmentarza parafialnego w Zaborowie. Niektórzy autorzy piszą, iż jest to kwatera wojenna na cmentarzu parafialnym, jednak dla mnie jego czytelne wyodrębnienie i dość spora powierzchnia (552 m2) sprawiają, iż będę go opisywać jako odrębny cmentarz, a nie niewielką kwaterę. Został zaprojektowany przez Johanna Watzala. Otoczony jest płotem o murowanych słupkach, dawniej połączonych poziomymi rurami, obecnie przęsła płotu wypełnione są metalowymi poprzeczkami z zamocowanymi do nich metalowymi sztachetami. We wnętrzu cmentarza zwraca uwagę wysoki drewniany krzyż z zadaszeniem z ząbkowanej blachy, osadzony na kamiennym postumencie wzmocniony metalowymi metalowymi opaskami. U podstawy umieszczona jest data 1915.

Zdjęcie archiwalne ze strony https://www.magyarezredek.hu

 

Ponieważ nie zachował się wykaz pochowanych, dane te zostały odtworzone przez pana Jerzego Drogomira i opublikowane w 3 tomie „Poległych w Galicji Zachodniej 1914-1918”. Wg tego opracowania na cmentarzu spoczywa:

  • 125 żołnierzy armii austro-węgierskiej
  • 3 żołnierzy armii niemieckiej
  • prawdopodobnie 34 żołnierzy armii rosyjskiej

Znane są nazwiska 135 żołnierzy.

Mnie niesamowicie urzekł czymś, czego się nie spodziewałem po cmentarzu będącym części nekropolii parafialnej. Gdy odwiedziłem go panował na nim niesamowity spokój i cisza (mimo, iż byli na nim ludzie), natomiast natura grała taką uwerturę, że przez długi czas siedziałem słuchając tego koncertu. Do tej pory nigdy czegoś podobnego nie doświadczyłem na cmentarzu będącym częścią innego cmentarza. Nekropolia jest również dobrze utrzymana i zadbana.

 

Poniżej prezentuję zdjęcia archiwalne autorstwa Ryszarda Zaklukiewicza z przełomu lat 80 i 90 XX wieku (skany z kliszy w zbiorach autora strony), oraz zdjęcia z mojej wizyty na tej nekropolii w maju 2024.

 

Współrzędne GPS

50.14978119394372, 20.695076292414736